O Evropskom pokretu u Srbiji
Evropski pokret u Srbiji (EPuS) je samostalna i dobrovoljna društvena organizacija građana Srbije. Osnovana je 24. novembra 1992. godine, kao nevladina, nepartijska i neprofitna organizacija. EPuS je nezavisna ustanova demokratskog javnog mnjenja i oblik okupljanja građana koji se zalažu za miroljubivu, demokratsku, sveevropsku integraciju, kao i za demokratsku i modernu Srbiju kao deo Evrope. Od 1993. godine Evropski pokret u Srbiji je punopravni član Međunarodnog evropskog pokreta koji se ubraja u međunarodne nevladine organizacije sa velikom tradicijom i značajnim idejnim uticajem na političke činioce u evropskim državama.
EPuS ima 819 individualnih i 12 kolektivnih članova, mrežu od 14 lokalnih veća i svake godine širi svoju individualnu i kolektivnu bazu članova.
Misija
Osnovna misija EPuS-a je uticanje na javnost u Srbiji da se angažuje u stvaranju demokratskog, višestranačkog društva i u ostvarivanju jednakosti među ljudima i u njihovim zajednicama, kao i promocija evropskih vrednosti i tekovina, uz podržavanje procesa i pojava u Srbiji koji tome vode.
EPuS u svom delovanju polazi od punog poštovanja ljudskih vrednosti, sloboda i prava kao i od svih civilizacijskih vrednosti na kojima je utemeljen Savet Evrope; teži ostvarivanju vladavine prava i uvažavanju različitosti.
U saradnji sa svima koji podržavaju ova opredeljenja, EPuS radi na stvaranju političkih i drugih uslova za ulazak naše zemlje u Evropsku uniju (EU). To podrazumeva obnavljanje i normalizaciju pokidanih veza sa evropskim zemljama, posebno sa bivšim jugoslovenskim republikama, ali i ozbiljne reforme na administrativnom i sektorskom, nacionalnom i lokalnom nivou.
Ciljevi Evropskog pokreta u Srbiji:
- unapređivanje razumevanja, međusobnog poznavanja i saradnje ljudi, zajednica i država na evropskom prostoru i podsticanje svestrane i slobodne komunikacije među njima, pre svega u oblasti kulture, informisanja, privrede, politike i unapređenja položaja mladih;
- širenje ideje evropskog ujedinjenja i vrednosti u Srbiji i unapređivanje kulturne, političke i ekonomske saradnje među građanima, narodima, regijama i državama Evrope, kao evropskog doprinosa miru i blagostanju u svetu, u cilju stvaranja evropske federacije;
- demokratska, federalna Evropa, zasnovana na vladavini prava i socijalnoj pravdi sposobna da štiti i razvija ljudska prava;
- uticanje na javnost Srbije da svoje angažovanje usmeri ka demokratskom delovanju u višestranačkoj državi ka ostvarivanju jednakosti ljudi i njihovih zajednica, uz uvažavanje i unapređivanje standarda usvojenih u Evropi.
OBLICI DELOVANJA
- Javne rasprave
- Radionice, seminari
- Organizacije međunarodnih skupova
- Obrazovni programi
- Mreža lokalnih i regionalnih veća
- Javne i medijske kampanje
- Istraživačka i izdavačka delatnost
- Primenjena istraživanja
- Projektna delatnost
- Učešće na međunarodnim sastancima
PRATITE NAS: