IŠČEKUJUĆI NOVI USTAV

![]()
Imajući u vidu sve društveno-političke okolnosti koje upućuju na nužnost promene najvišeg pravnog akta Srbije, Evropski pokret u Srbiji je pokrenuo debatu o ključnim aspektima revizije najvišeg pravnog akta u Srbiji. Posle prve analize, "Ustavna revizija u Srbiji: aspekti i moguća rešenja", u okviru koje je razmatrano pitanje (ne)legitimiteta Ustava Republike Srbije i u kom su ponuđena tri moguća scenarija za ustavnu reviziju EPuS će u okviru projketa „Iščekujući novi Ustav“ intenzivirati javnu debatu po pitanju promene Ustava među svim relevantnim akterima. Analiza razloga, sadržaja i mogućnosti ustavne revizije i stvaranje šire platforme za diskusiju doprineće izgradnji konsenzusa oko ključnih aspekata donošenja novog Ustava Srbije.
Iščekujući novi Ustav(ni) trenutak, Evropski pokret u Srbiji nastoji da doprinese stvaranju uslova u kojima će njegovo donošenje, između ostalog, biti zasnovano na što širem i većem razumevanju značaja procedure i sadržaja za legitimitet najvišeg pravnog akta kao preduslov demokratskog funkcionisanja društva u celini. Opšti cilj projekta Cilj projekta jeste da doprinese izgradnji i postizanju konsenzusa o očekivanoj i neophodnoj reviziji najvišeg pravnog akta, Ustava Republike Srbije, na osnovu otvorene, argumentovane i transparentne javne rasprave sa jedne strane i istraživanju i analizi sa druge strane, kako bi se na taj način stekli elementarni preduslovi za postizanje stabilnosti institucija koje garantuju postojanje demokratskog poretka, vladavinu prava, ljudska prava i građanske slobode. Specifični ciljevi
Aktivnosti
Na osnovu istraživanja i analize biće pripremljen predlog praktične politike "Kako do novog Ustava: meritum i procedura". Izrada ovog predloga predstavlja nastavak prethodnog istraživanja autora o neophodnosti i mogućnostima sprovođenja ustavne revizije u Republici Srbiji, „Ustavna revizija u Srbiji – aspekti i moguća rešenja“.
Rezultati istraživanja i analize će biti predstavljeni i u tri posebna dokumenta (policy briefs) od kojih će svaki biti posvećen jednoj od tri važne oblasti za osnovne principe definisanja sadržaja i procedure donošenja novog Ustava: 1. Sistem organizacije vlasti - položaj Narodne skupštine; 2. Sistem organizacije vlasti - položaj nezavisnih i regulatornih tela i 3. Ljudska prava i građanske slobode. Svaki dokument će biti polazna tačka za tri tematski fokusirane javne rasprave koje će biti organizovane u Subotici, Novom Pazaru, i Leskovcu.
Predstavnici relevantnih institucija, političkih partija i organizacija, stručne i akademske javnosti i medija imaće priliku da se u okviru četiri javne konsultativne debate upoznaju sa rezultatima istraživanja predstavljeni u okviru predloga praktične politike "Kako do novog Ustava: meritum i procedura" ali i da povratnim informacijama i predlozima doprinesu unapređenju njegovog sadržaja. Javne konsultacije biće organizovane u Beogradu, Subotici, Leskovcu i Novom Pazaru.
Rezultati istraživanja i predlozi u okviru predloga praktične politike "Kako do novog Ustava: meritum i procedura" biće predstavljeni članovima poslaničkih grupa i relevantnih parlamentarnih odbora sa ciljem da se poveća razumevanje o neophodnosti promene Ustava među političkim akterima i donosiocima odluka i predstavi mogući okvir za definisanje sadržaja i procedure donošenja novog Ustava. Ciljna grupa Donosioci odluka i članovi političkih stranaka, stručna javnost, organizacije civilnog društva i šira javnost na nacionalnom i lokalnom nivou. Vremenski okvir za realizaciju Projekat se realizuje u periodu od septembra 2013. do aprila 2014. godine. Projekat finansijski podržava ambasada Kraljevine Holandije u Srbiji u okviru MATRA programa Ministarstva spoljnih poslova Kraljevine Holandije. Mišljenja i stavovi izraženi na stranicama ovog veb sajta i svim elektronskim i štampanim materijalima u vezi sa projektom predstavljaju mišljenja i stavove autora i njihovih saradnika i ne predstavljaju nužno zvaničan stav ambasade Kraljevine Holandije u Srbiji, niti Ministarstva spoljnih poslova Kraljevine Holandije. |
Organizator:
Donator:
Aktuelne inicijative:
Video:
Javna rasprava "Kako do novog Ustava: meritum i procedura"
(Beograd, 8. novembar 2013.) |
Komentari
Uključi se napiši komentar:Uključi se napiši komentar: